چرا سایت دیوار مهربانی راه افتاد؟

از هرجای ایران میشه این دیوارو دید،هدیه گرفت،هدیه داد.
دیگه کسی از برداشتن لباس از تو خیابون خجالت نمیکشه.
دیگه لباسا تو بادو بارون کثیف نمیشن.
لباس یا هرچیزی رو که دیگه بهش نیاز ندارین می تونین به افراد نیازمند هدیه کنین.
دارا و ندار همه می تونن از دیوار مهربانی استفاده کنن.
آنلاین مهربانی کنیم.
با استفاده دوباره از وسایل اضافی به محیط زیست کمک کنیم.


فقیر و غنی از دیوار مهربانی بهره ببرند

هنگام شنیدن نام دیوار مهربانی اولین چیزی که به ذهنمان خطور می کند کمک به افراد نیازمند است اما اینگونه نیست دیوار مهربانی متعلق به همه ی مردم است این دیوار الزاما فقط برای کمک به فقرا نیست داراترین فرد نیز می تواند ضمن کمک به دیوار مهربانی از وسایل آن استفاده کند.وسایلی که فقط لباس نیست.
دیگر دارا و ندار بودن مطرح نیست همه ی آدم ها می توانند از این دیوار مهربانی بهره ببرند و به راحتی نیازهای خود را در دیوار جستجو کنند و از آن استفاده نمایند.
افراد غنی به آسانی می توانند وسایلی را که نیاز دارند در کمترین زمان جستجو کنند و از آن استفاده نمایند.


حفظ حیات در زمین

شاید به عقیده ما گذاشتن چند وسیله کوچک که دیگر نیازی به آن نداریم در سطل زباله تاثیری بر محیط اطرافمان نداشته باشد اما در اصل همین به نظر چیزهای کوچک و ناچیز هنگامی که در کنار یکدیگر تلنبار می شوند با گذز زمان فاجعه ای عظیم را تولید می کنند.هرچقدر میزان دور ریزها کمتر شود نتیجه بهتری خواهیم گرفت.می توان گفت: اگر میزان تقاضا کم شود در نتیجه میزان تولید و عرضه هم کمتر می شود و کمتر از منابع روی کره زمین استفاده می شود زیرا این چرخه تولید وابسته به زمین است تا بتواند از آن نیازهای خود را تامین کند.
منظومه زیبای خورشیدی ما دوران میانسالی اش را آغاز کرده و انسان حدود پنج میلیارد سال دیگر مهمان این ستاره سخاوتمند و زیبا خواهد بود.
شاید به همین علت است که گاهی فراموش می کنیم که آیندگان نیز به این زمین نیاز خواهند داشت و ما در قبال حفظ حیات در زمین به اندازه ی سهم خود مسئول هستیم.
استفان هاوکینگ فیزیکدان مشهور بریتانیایی در سخنان خود با ابراز نگرانی از آینده بشر در کره زمین گفت:" انسان مجبور است برای ادامه حیات به دیگر کرات منظومه شمسی کوچ کند و در آنجا کلونی تشکیل دهد این در حالی است که با دانستن و شنیدن این مسائل نیز گاهی با بی تفاوتی از کنار این مسائل عبور می کنیم.


دیدگاه های صرفه جویی و بخشش در فرهنگ های مختلف:

دیدگاه های اسلامی:

معنی و مفهوم اسراف در لغت به معنای تجاوز و زیاده روی است .
مقوله اسراف و صرفه جویی از دیدگاه اسلامی بسیار در جامعه مهم است چرا که همین جامعه می تواند با فرهنگ سازی درست این مفهوم را پیش ببرد ویا بلعکس با سهل شمردن آن را کم ارزش جلوه دهد.
اگر چه برای ما انسان ها صرفه جویی تنها زمانی معنا پیدا می کند که در محدودیت قرار بگیریم در آن زمان است که مسئله صرفه جویی و قناعت جلوه پیدا می کند.


نگاهی به شیوه های صرفه جویی و و بخشش در سایر فرهنگ ها:

شاید ما مردم ایران بارها این ضرب المثل انگلیسی را شنیده باشیم که "آنقدر ثروتمند نیستیم که کالای ارزان بخرم" در همین حال است که شاید تعجب کنیم که آیا می شود کالای گران خرید و ثروتمند شد؟
این ضرب المثل ریشه در باورهای فرهنگی و تجربه اجتماعی افراد یک جامعه دارد و گویای مهم بودن جایگاه مصرف در جامعه افراد است.
علاوه بر صرفه جویی زمان نیز از عوامل تعین کننده در هزینه مصرف در زندگی این افراد بسار مهم است.
فرهنگ بخشش نیز در این جوامع بسیار به چشم می خورد از دیدگاه این مردم بخشش جایگاه بسیار مهمی دارد که در بهبود بخشیدن به جامعه این افراد کمک می کند.
زیرا معتقداند که بخشش و قناعت از نظر اخلاقی باعث رشد و پیشرفت افراد جامعه می شود و بخصوص رفتار مصرفی مردم منظم می شود و فرهنگ درست مصرف کردن در این کشور رشد می کند.


رفاه اجتماعی با بهره گیری از صرفه جویی

مسئله صرف جویی علاوه بر ایجاد تعادل میان درآمد و هزینه که جایگاه بسیار مهم و اساسی در خانواده دارد در حوزه اجتماعی نیز به همین صورت موثر است زیرا می تواند در حوزه اقتصاد جامعه نیز تاثیر گذار و سرنوشت ساز باشد.
تا سال ها پیش خیلی از افراد فکر می کردند صرفه جویی یعنی این که از هر چیزی به مقدار کم استفاده کنند که شاید به دلیل تبلیغات پیرامون ما این قضیه اتفاق افتاده بود.
درست مصرف کردن به جای کم مصرف کردن می تواند تعریف مناسبی برای صرفه جویی باشد تا تک تک افراد جامعه از آن منابع بهره ببرند.
شاید در گذشته هنگام شنیدن صرفه جویی اولین چیزی که به ذهنمان خطور می کرد صرفه جویی در مصرف آب یا برق بود.اما امروزه صرفه جویی در همه چیز از اسباب و وسایل منزل و لباس گرفته تا چیزهای دیگر می تواند اتفاق بیافتد.این کار می تواند علاوه بر رفاه فردی رفاه اجتماعی را نیز به ارمغان بیاورد و باعث ایجاد یک سنت خوب اجتماعی شود که در صورت ادامه می تواند به عادت تبدیل شود تا هر فرد در جای خود و به اندازه خود در بهبود جامعه نقش آفرینی کند.


فنگ شویی

در فرهنگ لغت به معنای باد و اب است می توان گفت هرچیدمان محیط برای ایجاد تعادل و هماهنگی بهتر میان انرژی هایی است که ما را احاطه کرده اند.
در فنگ شویی نظم لازم برای داشتن محیطی آرام و استفاده بهینه از فضاهای خانه را نیز می توان آموخت.


پاکسازی منزل در فرهنگ شرق

انژی های موجود در خانه نقش بسیار مهمی در سلامت را ایفا می کنند.تکنیک های بسار زیادی هستند که می توانیم برای از بین بردن این انرژی های منفی در خانه بکار ببریم.
باوری که میان سرزمین های شرقی از قبیل چین و هند و تبت وجود دارد که اگر در منزل ساعته شکسته یا خراب یا بلااستفاده ای وجود داشته باشد مانع از برنامه ریزی های منظم و استفاده بهینه از وقت می شود.
این مورد نه تنها در موردساعت بلکه درباره تمامی وسایل بلااستفاده و اضافی منزل این مردم صدق می کند.برای مثال معتقد اند که اگر گنجه لباس هایشان هرزگاهی خالی نشود و سرو سامان نیابد دیگر تمایلی به خرید لباس های جدید نخواهند داشت.
در نتیجه با پاکسازی منزل هم به خود و هم به دیگران کمک میکنند و سود مندی این کار برای هر دو طرف رضایت بخش می باشد.
خانه های ما نیز همانند بدنمان می توانند انرژی های منفی را تقویت کنند و این موضوع به وضوح حس می شود هنگامی که شما وارد خانه ای می شوید حس خوش آیند و آرامش بخشی را تجربه می کنید.


فواید پاکسازی خانه از انرژی منفی چیست؟

از دیدگاه باورهای شرقی پس از پاک کردن منزل از اسباب و وسایل اضافی انرژی های منفی نیز از خانه پاک می شوند و فضای خانه دوست داشتنی تر و آرام تر می شود.
روانشناسان نیز معتقد اند که این کار کمک می کند تا افراد آرامش درونی بیشتری داشته باشند.
با پاک کردن خانه این پیام را به همه می رسانیم که آماده خوش آمد گویی و عشق به همه ی افراد و علاوه بر آن برخودمان نیز هستیم و با این کار فرصت های جدید و مناسب دیگری را نیز می توانیم پیدا کنیم.
خیلی از مردم وسایلی را نگه داری می کنند که سالهاست از آن ها استفاده نمی کنند.از نظر روانشناسی اینها گره های انرژی در منزل تولید میکنند و باید برای رفع این انباشتگی و انرژی ها اسباب و وسایلی را که دیگر نیاز نداریم جمع کنیم و به محلی که تعلق دارد و کاربرد بیشتری دارد بدهیم.
در فرهنگ های دیگر به دو روش این کار را انجام می دهند:
مورد اول به این صورت است که اسباب و وسیله ی بلااستفاده را به افراد نیازمند میدهند.
مورد دوم اسباب و وسیله ی اضافی را در معرض فروش میگذارند تا هم برای خود و هم برای افراد دیگر مسمر ثمر باشد.


تامین امنیت جامعه با رفع نیاز نیازمندان

تامین نیازهای زندگی مردم به خصوص قشر ضعیف جامعه باعث رشد اجتماعی امنیت جامعه نیز می شود.آقای هانس هورست کنکلوسکی دبیر کل اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی وابسته به سازمان ملل مسئولیت افراد در تامین اجتماعی را مهم توصیف کرد و گفت:" تلاش برای کم کردن نیاز انسان ها و در راستای فطرت انسانی بسیار خوب است " و معتقد است که اگر در جهان امروز احتیاجات انسان های نیازمند تامین نشود باعث به وجودآمدن اختلال در امنیت جامعه نیز می شود.
با خطرناک توصیف کردن عدم توجه به نیازمندان برای جامعه جهانی باید گفت که اگر خواستار امنیت جهانی و جامعه خود هستیم راهکار موضوع تامین اجتماعی کشورها در جهت تامین نیازهای زندگی انسان ها و خانواده است.
با استناد به این سخنان می توان گفت که اگر به نیازهای قشر ضعیف جامعه توجه شود نه تنها امنیت و سلامت جامعه تامین می شود بلکه شاهد دزدی – فقر و یا بسیاری از مسائل اخلاقی و فرهنگی نیز دیگر در جامعه نخواهیم بود.